Informační centrum

V této sekci si můžete přečíst a stáhnout publikace, literaturu a zprávy Lumosu a také relevantní a zajímavou dokumentaci od jiných organizací, které se rovněž snaží přispět k ukončení  praxe umisťování dětí do ústavů po celém světě.

Publikace

Průzkum mezi pěstouny na přechodnou dobu, 2015

Unikátní průzkum, který provedla organizace Lumos ve spolupráci se sedmi kraji ČR
Date Published: 23/02/2016

Unikátní průzkum, který provedla organizace Lumos ve spolupráci se sedmi kraji ČR

Mezinárodní organizace Lumos, která se dlouhodobě zabývá problematikou péče o ohrožené děti, provedla v červnu 2015 průzkum mezi pěstouny na přechodnou dobu.

Průzkumu se zúčastnilo téměř 200 pěstounů ze sedmi krajů České republiky. Cílem průzkumu bylo zjistit, jak funguje pěstounská péče na přechodnou dobu, zda splňuje svou roli, jaký je typický pěstoun na přechodnou dobu, proč tuto práci dělá, a kam děti z pěstounské péče na přechodnou dobu odcházejí.

“Průzkum vyvrací představy některých lidí, že přechodná pěstounská péče je snadný a dobrý přivýdělek. Také představa, že děti cestují s baťůžkem mezi rodinami, je mylná, protože z výzkumu vyplývá, že pro 97 % dětí se daří nalézt trvalý domov,” říká Petra Kačírková, ředitelka Lumos v ČR.

Průzkum ukázal, že, typický pěstoun je středoškolsky vzdělaná čtyřicátnice pracující v pomáhající profesi, která žije v domácnosti s partnerem a protože ráda pečuje o děti, rozhodne se využít možnosti pustit se do výkonu pěstounské péče na přechodnou dobu, což považuje za smysluplnou a zajímavou práci.

·       Pěstouni na přechodnou dobu jsou v průměru vzdělanější než česká populace ve stejném věku (35 až 64 let).

·       Před začátkem výkonu pěstounské péče na přechodnou dobu bylo pouze 14 % pěstounů nezaměstnaných, z toho dlouhodobě pouze 3 %.

·       Na úřadu práce se o pěstounské péči na přechodnou dobu nedozvěděl žádný z pěstounů, kteří se zúčastnili průzkumu.

·       Plných 44 % pěstounů uvedlo, že mělo v péči alespoň jedno dítě, v jehož případě byla třeba nějaká forma rehabilitace, terapie, léčby. 

·       Průměrná délka pobytu dětí v pěstounské péči na přechodnou dobu byla 6,5 měsíce.

·       Děti se nestěhují z rodiny do rodiny, pro naprostou většinu z nich (97 %) se během roku pobytu v pěstounské péči na přechodnou dobu, podařilo nalézt trvalé řešení.

·       Průzkum ukázal také že 15 % přechodných pěstounů jsou muži.

Pěstouni mají zkušenost i s dětmi s abstinenčními příznaky či s dětmi s postižením. Do přechodné pěstounské péče byly umístěny i sourozenecké skupiny. “Jsem ráda, že se pěstouni nebojí péče o sourozenecké skupiny či děti s postižením. To ukazuje, že tato forma péče dokáže při dobré podpoře pěstounů plnohodnotně nahradit ústavní péči,” dodává Petra Kačírková.Pěstounská péče na přechodnou dobu je profesionální forma péče s pravidelným příjmem která slouží k tomu, aby děti nemusely zůstávat v ústavní péči, zatímco se hledá trvalé řešení jejich situace. Hrubá mzda činí 20 tisíc korun měsíčně.

Barbora Křižanová, komunikační manažerka, tel: 603 170 944, barbora.krizanova@wearelumos.org

 

explore by map take a look at what Lumos is doing around the world. Hover over the purple dots to learn more.
×