Informační centrum

Přečtěte si nejnovější oznámení a tiskové zprávy

Nejnovější zprávy

Den otevřených dveří v DOZP PATA Hazlov

Více než 100 lidí využilo možnosti prohlédnout si nově postavené domky v Aši pro děti a mladé lidi s postižením, které nabízejí bydlení až pro 18 klientů. 07/07/2016

 

lDomov pro osoby se zdravotním postižením PATA ve spolupráci s organizací Lumos pod záštitou náměstka hejtmana Karlovarského kraje pana Miloslava Čermáka uspořádal den otevřených dveří v novém typu péče pro osoby se zdravotním postižením v Aši.

Nové domky, ve kterých v současné době žije 18 klientů (dětí a mladých lidí s postižením), se otevřely návštěvníkům, kteří si mohli prohlédnout nejen interiéry domků, ale také shlédnout video ze stavby  i stěhování klientů do nového domova, prohlédnout si výstavu fotografií a shlédnout vystoupení tanečního kroužku Swap Crew s DDM SLuníčkov v Aši.

Pro nás je důležité zapojit se co nejvíce do běžného života v okolí a najít možnosti, jak se navzájem v novém prostředí lépe poznat s lidmi kolem nás. Jsem ráda, že se k nám přišlo podívat tolik lidí z okolí. Naším cílem totiž je, aby se naši klienti staly součástí komunity,” vysvětlila Marie Eretová, vedoucí nového typu péče v Aši.

Pro děti byly připraveny hry, které byly zaměřeny zejména na procvičování smyslů. Děti si mohly zkusit, jaké to je, vnímat svět kolem sebe jinak, například pomocí hmatu nebo čichu. Mohly si tak vyzkoušet, jak lze komunikovat v případě ztráty zraku či řečových schopností. “Je důležité najít způsob, jak komunikovat s dětmi a lidmi s postižením a pomoci jim tak překonat překážky, které jim ztěžují život v komunitě. Děti z okolí si mohly vyzkoušet, jaké to je spoléhat se v běžném životě  třeba na hmat”, říká Zlata Brůžková z organizce Lumos.

Akce chtěla poukázat na to, že každé dítě i mladý dospělý má právo žít v komunitě a na ve velké instituci a nemělo by je v tomto právu  omezovat jakékoli znevýhodnění.  „Myslím, si, že je dobře, že to nejsou velké ústavy a starají se tady o ně pořád stejní lidé, že to můžou děti brát víc jako normální domov. Jsem ráda, že jsou takové domky u nás ve městě, protože se alespoň ví, že se u nás taky pomáhá dětem”, řekla jedna z malých návštěvnic. 

explore by map take a look at what Lumos is doing around the world. Hover over the purple dots to learn more.
×